reede, 9. aprill 2021

Kuidas ära tunda karulauku

Kohe-kohe on käes karulaugu korjamise aeg. Kuidas olla kindel, et sinu korjatud taim on just karulauk ja mitte välimuselt sarnane, kuid mürgine piibeleht või kevadlill? Kõige kindlam viis on ikkagi nuusutada - kui korjatud leht lõhnab tugevalt küüslaugu järele, on tegemist karulauguga. 

Loe artiklist täpsemalt ja vaata hoolikat pilte! Postituse lõpus on lisaks ERR-i saatelõik, vaata see ka üle!

KUIDAS TUNDA ÄRA KARULAUKU JA VÄLTIDA MÜRGISEID KEVADEKUULUTAJAID?

Artikkel Nami-Namist 31.05.2019 | Merilin Rosenberg

Vasakul karulauk, paremal maikelluke ehk piibeleht

Teadjad ootavad kevadeti pikkisilmi karulauku ehk rahvakeeli ka metsikut küüslauku, söövad, säilitavad ja kurvastavad karulaugu hooaja kiire möödumise üle. Ent seenemaailmast tuntud tõde – kõik seened on söödavad, osad lihtsalt vaid ühe korra – kehtib ka taimede kohta.

Vähem kogenud on kuuldavasti karulaugu pähe korjanud ka mürgist maikellukest ehk piibelehte (Convallaria majalis) ja sügislille (Colchicum sp), aga ka teiste kevadiste sibullillede lehti ja ehk muudki. 

Kõik roheline ei sünni aga süüa. Esimesest kahest saadud mürgistus võib osutuda eluohtlikuks. Arusaadavalt võib lehe piklik kuju kogenematu korilase segadusse ajada, eriti kui taimed veel ei õitse ja lehed võrdlemiseks kõrvuti võtta pole,  kuid nähtavast infost hoopis olulisem on karulaugu puhul lõhn ja maitse.  Kui ohtlikult mürgise taime maitsmist ei ole mõistlik soovitada, siis nina tasub siinkohal rohkem usaldad kui silmi.

Karulaugul on lehtede ja /või õite muljumisel alati tugev küüslaugu lõhn. Kui seda pole, pole tegu karulauguga.

Vasakult: karulauk, maikelluke, sügislill

Muuseas /.../ on õige aeg järgmiseks kevadeks see päris oma karulaugukoht üles otsida. Valge õiemere järgi on neid hoopis lihtsam leida, kui pelgalt rohelist lehevälja  teiste seast välja nuusutada. Et kogu vaev luhta ei läheks, siis ka karulaugu õied on mitte ainult ilusad, vaid ka söödavad.

Veel tasub kõrva taha panna, et karulauk (Allium ursinum) on Eestis III kaitsekategooria kaitsealune taim. Seda võib looduslikest kasvukohtadest korjata ainult omaks tarbeks ja vähesel määral ning kasvukohta kahjustamata. Keelatud on karulaugu korjamine müügiks. Vajadusel peab karulaugu müüja suutma keskkonnainspektsioonile tõendada, et tema poolt müüdav karulauk on kasvatatud aias või põllul, mitte korjatud loodusest.

Karulaugu lehed ja õied

 

Vaata ka videot:

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Kirjuta siia oma kommentaar